Anime Fiction
Inregistrati-va pe forumul nostru !
Pentru a avea acces la toate categoriile si de a vedea toate continuturile sunteti rugat sa accesati un cont sau sa va creeati unul, aceasta operatie avand un timp estimat la maxim 2 minute !

Welcome to FAN FICTION world!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Cartea preferata

In jos 
AutorMesaj
Elyurias
Membrii
Membrii

Sex Sex : feminin Sarpe
Mesaje Mesaje : 207
Varsta Varsta : 29
Localizare Localizare : Asgard

MesajSubiect: Cartea preferata   Mar Aug 14, 2012 10:03 am

Care este cartea voastra preferata?

Eu va trebui sa fac o lista, pentru ca nu pot alege doar o singura carte, dar nu voi face un top, le voi scrie in ce ordine mi pe anmintesc:
Harry Potter - J.K. Rowling
Stapanul Inelelor - J.R.R. Tolkien
Wyrm + Jocul lui Ender - Orson Scott Card
Magician - Raymond E. Feist
Ritual de trecere - Alexei Panshin

[Doar administratorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
Sus In jos
http://bigblackuglyspider.tumblr.com/
Skilly
Moderator
Moderator

Sex Sex : feminin Pisica
Mesaje Mesaje : 1087
Varsta Varsta : 19
Localizare Localizare : Zalau/Salaj

MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Mar Aug 14, 2012 4:48 pm

Si eu ador Stapanul Inelelor la fel ca tine, desi am vazut doar filmul.
Hmm, o lista lunga, dar micsorez lista mentionand doar cateva carti
Martora de Sandra Brown
Chipul fara masca de Sidney Sheldon
Apel din Necunoscut de Rodica Brasoveanu
Sa nu trimiti flori de Sandra Brown
cam atat imi vine in minte acum.

"Some people believe in God, I believe in Music, some people pray I just turn on the radio"

Sus In jos
http://www.oglinda-sparta.blogspot.com
Dee.
Membrii
Membrii

Sex Sex : feminin Tigru
Mesaje Mesaje : 514
Varsta Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Mar Aug 14, 2012 7:41 pm

@Skilly, cum poți să citești vreo carte scrisă de Sandra Brown ? După părerea mea sunt prea clișeice și au prea multe scene de ...
Uh, am o listă destul de lungă dar o să încerc să o mai micșorez.

Harry Potter de J.K. Rowling - Cred că va rămăne seria mea preferată și la optzeci de ani. Și acum visez să merg la Hogwarts și să am ca animal de companie o bufniță. Sunt fana cuplului Ron & Hermione de când mă știu. Prostia lui Ron e prea adorabilă - mereu va rămăne personajul preferat. Iar Hermione eraașa deșteaptă și cu capul pe umeri. M-am bucur să văd că actorii erau exact așa cum mi imaginam. Doar Sirius arăta diferit de cum mi-l imaginam eu dar m-am obișnuit. O să mă opresc că fac prea mult spoiler

Lorelei de Ionel Teodoreanu. Cartea o să-mi placă întodeauna. Povestea e mult prea frumoasă și tristă. Deși e o carte de dragoste, se discută mai multe despre prietenie și de faptul că nicio prietenie nu rămăne vie atunci când o prietenă e moartă. M-am regăsit de multe ori în Luli și în pasiunea ei față de scris și citit.

Orice carte scrisă de Agatha Christie. Da, nu pot alege. Am citit multe, multe, multe cărți de ale ei și chiar nu pot alege. Are și titlul de Regine crimei, are niște cărți prea bune. Felul ei de a scris mă atrage și mă face să fiu absorbită de carte. Nu cred că e posibil să știi cine e criminalul pănă la final. Eu într-un timp mă gândeam că toată lumea e criminalul și fix persoana la care nu m-am gândit deloc era -.-. Ironic .

Singur pe lume de Hector Malot. Nu degeaba se zice că prima carte citită nu se uită, nu ? Am citit-o acum cinci ani și am fost marcată. Țin minte că numai mă puteam oprii din plâns. Dar cartea a avut un final fericit și m-am bucurat să văd. Remi a avut cu adevărat o viață tristă.

Elevul Dima dintr-a șaptea de Mihail Drumeș. Cartea e foarte frumoasă dar are un final prea trist -.-. Final care m-a dus cu gândul la Invitație la vals. Mă așteptam să se termine altfel și am fost dezamăgită. Dar rămăne una din cărțiile mele preferate. Aș reciti-o doar pentru momentele dintre Lotte și Grig, erau prea frumoase.

Misery de Stephen King. Cartea e infiorătoare dar totuși genială. Toate acele scene morbide erau mai mult decât înfricoșătoare. Atât de bine descrise, simțeai că ești acolo și vezi toate acele lucruri groaznice. O carte extrem de bună care trebuie citită cu siguranță pe lumină. o.o.

Interviu cu un vampir de Anne Rice. Singura carte cu vampiri care îmi va place vreodată. Anne Rice e o scriitoare excelentă iar această carte prezintă foarte bine viața unui vampir - nu a unei zâne -.-. Așa cum sunt ei - niște prădători care nu pot sta în lumină. O poveste tradițională - doar a fost scrisă în anul 1973 - cu și despre vampiri.

You are born and then you die, but in between you can do anything you want. It's society that creates rules for us, but you can break out of that.
Sus In jos
http://silverrbeatles.tumblr.com/
Skilly
Moderator
Moderator

Sex Sex : feminin Pisica
Mesaje Mesaje : 1087
Varsta Varsta : 19
Localizare Localizare : Zalau/Salaj

MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Mier Aug 15, 2012 4:50 pm

Pai, citesc cartile ei ca mi-a fost lene sa merg la biblioteca dupa carti si le-am luat din biblioteca parintilor, in cartea Martora aparea si actiune nu numai secene porcoase si in acrtea pe care am citit-o ieri, numai prosti, pot spune ca Martora ar fi cartea care m-a atras...
Ca sa nu fac off-topic:
Oglinda Sparta de Agatha Christie.

"Some people believe in God, I believe in Music, some people pray I just turn on the radio"

Sus In jos
http://www.oglinda-sparta.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cartea preferata   

Sus In jos

Cartea preferata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Fiction :: ♫ Diverse ♫ :: Carti & Reviste-
Mergi direct la: